Výroba panelu

Reklama:

Úvodní obrázek článku

Když jsem se ve škole naučil dělat plošné spoje a nějaké zapojení brzy jsem začal pracovat i doma. Stále jsem ale narážel na problém, že nemám takovou různorodost zdrojů s různými napětími. Nějakou dobu jsem uvažoval jak tento problém vyřešit. Nakonec mě napadlo udělat multifunkční panel, s výstupy různých napětí a měřáčky.

Postupně jsem začal vymýšlet co vše bude panel obsahovat a co bude uvnitř. Měl jsem představu zdrojů 5V, 12V a regulovatelného 0-15V. Vše mělo být realizováno regulátory LM-317, LM-7812 a LM7805. Dále měla být uvnitř nabíječka olověných akumulátorů a automatické přepínaní na záložní osvětlení.

Postupně jsem začal nakupovat součástky, navrhovat plošné spoje, kreslit rozložení voltmetrů a ampermetrů. Po nakoupení všech součástí panelu jsem s pomocí Standy Martinov navrhnul vzhled a materiál panelu. Po rozmýšlení padla karta na světlé dřevo. I když není dřevo nejlepší pro elektrické součásti, je to pořád nejlevnější a nejlépe zpracovatelný materiál. Pokud jsem při zapojení neudělal chybu nemělo by se nic stát. Samozřejmě že regulátory se dost zahřívají a to v dřevěné bedně není nejlepší. Proto jsou v panelu instalovány dva ventilátory, kdy jeden vzduch saje a druhý vyfukuje ven. Také jsem dostatečně předimenzoval chladiče, a pro naprostou jistotu jsem do panelu dodatečně nainstaloval teplotní čidlo snímající vnitřní teplotu panelu.

Jednoho dne jsem vyrazil s plány a součástkami ke Standovi. Vyvtořili jsme hrubý model panelu. Navrtali a vypilovali díry pro spínače, přepínače, voltmetry, ampermetry a vývody zdrojů. Poté byl celý panel natřen lakem, aby se nešpinil a šel lehce umýt. (vnitřek je nenatřený, aby nehořel) Po uschnutí jsme nalepili na čelní stranu měřáky a nacvakali do děr spínače. Také je zde umístěna pojistka která jistí přívod 230V.

Takto hotový panel jsem si odvezl domů, kde jsem provedl zapojení jeho součástí. Během provozu se dost věcí změnilo. Zrušil jsem nabíjení akumulátorů a nouzové zapínaní osvětlení. Místo toho jsem zapojil solární panely na ampermetr a jeden voltmetr. Také je mnoho spínačů nevyužitých.

Poděkování patří zejména Standovi Martinov za pomoc při výrobě panelu a Pavlovi Duha za darování trafa.

Doplněno 5.6.2013 :

Panel prošel úpravami a změnami ve vnitřním zapojení. Byl doplněn počítačový zdroj, pro napětí 5V a 12V. Trafo se využívá na cca 37V ss nestabilizovaných. Dále přibyli spínače a vývody z panelu.

Aktuální specifikace panelu:

Popis:Data:
Napětí:5V 3A
12V 3A
37V 2A
Co je napájeno externě:UV led osvětlení panelu
Zelené dekorační osvětlení
Co je napájeno interně:Ventilátory
V panelu:6x ampermetr
5x voltmetr
interní teplotní čidlo s displayem
12x spínač/přepínač
2x pojistkové pouzdro
6x vývody pro napětí

Do panelu bylo přidáno zapojení, které při překročení nastavené teploty spustí "naplno" všechny ventilátory. Normálně ovládám ventilaci manuálně podle vnitřní teploty. Kdybych ale zapoměl začne se panel chladit sám.

Dokoupil jsem pár kousků led pásků a aktuálně chystám dekorativní montáž.

UV osvětlení:

Autor článku: Václav Vlček (OK2VVV)

© 2013 - 2024 Václav Vlček ok2vvv@seznam.cz