CB pásmo

Reklama:

Před nedávnem (9/2014) jsem na střechu namontoval CB anténu. Jedná se o půlku zapůjčenou od OK2SKM. Taktéž mám od něj zapůjčenou radiostanici, za což mu děkuji. K anténě jsem využil koaxiál vedoucí k anténě Diamond X-50.

Myšlení radioamatérů

Každý radioamatér si ihned řekne, že jsem špatný člověk, jelikož jsem namontoval CB. Mnoha z těch co to řekne na CB pásmu začínala, dávno před jejich koncesí. Ihned mě jich mnoho odsoudí, začnou pomlouvat na pásmu a už se mnou nebudou chtít mluvit.

Já osobně nerozlišuju pásma podle toho kdo na nich je, ale podle toho jaký je to kmitočet, či délka vlny. Hodně radioamatérů říká, že na CB neexistuje disciplína. Reálnou pravdou je, že některá radioamatérská pásma jsou disciplínou a chováním horší než CB, PMR a další veřejná pásma. Je smutné, že radioamatéři, kteří CB a lidi působící na těchto pásmech odsuzují, ale sami se chovat neumí.

Proč CB?

Odpovídám si na tuto otázku celkem jednoduše. Osobně jsem pracoval dlouho na PMR, a také na "dvoumetru". Ale přecijen 70cm, nebo 2m je pořád málo. Chtěl jsem vyzkoušet i vlnu delší, ale bohužel nemám ani finance ani možnost dát na dům anténu na krátké vlny. Finance jsou taky problém k obstarání stanice na krátké vlny. Mým snem je mít Yaesu FT-857 pracující od 160m do 70cm. Ovšem cena 22.000Kč je poměrně hodně velká.

Začal jsem tedy zkoušet vlnu delší než 2m. Přesněji 11m. CB je pásmo, kde se vyskytuje poslední dobou málo stanic, ale není mrtvé! Stále zde fungují kroužky, vysílá zde mnoho stanic z Ostravy a okolí. Kanál č.10 stále žije kamionama. Nevím zda někdo poslouchá kanál č.9, ale ostatní kanály jsou využívány stále.

Kde mě můžete slyšet?

Skoro denně od rána do večera (spíše odpoledne a večer) jsem na 19-tém kanále. QTH Ostrava-Poruba. Kdykoliv mě můžete zkusit zavolat ;). Zpět budu volat 2W a pokud mě uslyšíte špatně skočím na 4W.

Závěr

Pokud někoho pobouřilo to, že jako radioamatér vysílám na CB, ať se jde zahrabat. Pásmo je pásmo, a já osobně rozdíly nevidím. Pokud jsou na něm slušní lidé, tak se pásma sobě vyrovnají. Pak už jde jen o obyčejné zkoušení spojení s kamarády. CB mrtvé není, a pořád je někdo na poslechu. Rozhodně doporučuji CB pásmo vyzkoušet.

Komentáře:

Autor článku: Václav Vlček (OK2VVV)

© 2013 - 2023 Václav Vlček ok2vvv@seznam.cz