Diamond X-50

Reklama:

Druhou hlavní věcí hned po radiostanici je anténa. I já jsem ještě před zkouškami sbíral informace o různých anténách a jejich fungování.

Jako dobrá volba mi byla doporučena firma Diamond, která má ve výrobě antén dlouholetou zkušenost. Několik lidí z mého okolí má na střeše různé druhy antén Diamond. Nejlepší zkušenosti mají všichni s anténou Diamond X-50.

Informace o anténě:

Tato anténa je i s upevněním na trubku dlouhá 1.7m. Je to dual band anténa pro pásma 2m a 70cm s impedancí 50ohm. Cena této antény se pohybuje od 1.700Kč do 2.200Kč.

Balení:

Anténa přišla v průhledném balení. Po vybalení byla skoro celá v ochranné fólii. V balení je anténa samotná, 3x20cm protiváhy a montážní trubka se svorkami.

Bohužel jsem po podrobném prohlédnutí "Bílé hole" zjistil, že je na ní malá prasklina. Reklamovat anténu by mě stálo další výdaje, a čekání. Toho jsem se chtěl vyhnout a tak jsem ji jen opravil. (zalepeno a zastříkáno sprejem proti vodě)

Montáž na střechu:

Anténu jsem opatrně vynesl až na střechu, kde jsem ještě jednou dotáhnul všechny protiváhy a součásti. Svorky, kterými se anténa montuje na střechu mají maximální průměr 6cm. Tj. umožnují montáž na trubku širokou maximálně 6cm. Z tohoto důvodu jsem na STA stožár(15cm průměr) bývalé společné antény musel přidělat tenčí tyč. Bohužel jsem to špatně odhadnul, a nově namontovaná tyč byla až moc tenká. Problém jsem vyřešil jednoduchým vycpáním mezery mezi tyčí a svorkami. Vše jsem pořádně utáhnul, namontoval konektor a anténu zastrčil do držáku.

--------

I když se mi protiváhy zdály malé, tak doufám, že firma Diamond má vše dokonale vypočítané a vše doladěné.

I když je jasné, že delší anténa by byla lepší, nechtěl jsem riskovat problémy, které provází delší antény firmy Diamond. Mezi nejznámější problémy patří zatékání vody do závitů v místě kde se anténa šroubuje dohromady. Dalším známým problémem je často odházející kondenzátor. (Například jeden radioamatér už vyměnil mnohokrát jeden z problémových kondenzátorů, ale problém stále přetrvává. Při vyšší výkonu dodaném do antény se vždy kondenzátor prorazí.(nejčastěji při více jak 5W))

Zkušenosti:

Anténa je podle všech zkoušení skvělá. Je o mnoho lepší než anténa, kterou jsem tam měl.

Příklady:

U OK2SKM jsem se zlepšil z modulace 3-4 na 5.

U OK2HMS jsem se zlepšil o 1s a z modulace 4 je 5.

Osobně bych ohodnotil zlepšení o cca 30-60%.

Komentáře:

Autor článku: Václav Vlček (OK2VVV)

© 2013 - 2024 Václav Vlček ok2vvv@seznam.cz