Portejb Halda Ema - Ostrava

Reklama:

Dne 16.2.2013 jsme vyrazili na krátký portejbl na Haldu Emu v Ostravě. Na tento výlet jsem vyrazil já (Vašek Poruba), Pavel Duha a Martin Alšák. Sebou jsme brali "síbíčko" a každý nejméně jedno dual band rádio.

Cesta nahoru nebyla jednoduchá. Ze začátku bylo místy nejméně půl metru sněhu a ještě k tomu nikdo z nás tří neznal cestu. Já ani Martin Alšák jsme nikdy na haldě nebyli a tak jediným členem výpravy, který tam alespoň jednou byl, zůstal Pavel Duha. Celkem dlouho jsme bloudili a hledali správnou cestu. Až když jsme šli po několikáte stejnou cestou, rozhodli jsme se jít přesně podle mobilu. Podle mapy na mobilu jsme zjistili, že chodíme po trase, která vede okolo haldy. Nakonec jsme se dostali na zablácenou cestu, která nás vedla neomylně na vrchol haldy. Pomalu ale jistě jsme začínali cítit výpary vycházející z dutin v zemi. Také jsme už viděli i dým z těchto děr. Po několika minutách jsme dosáhli vrcholu.

Na vrholu byl sníh roztátý. Jen místy se na vrcholu držel. Udělali jsme pár fotek s vlajkou, kterou jsme na vrcholu nalezli a ihned začali vytahovat rádia. Mezi první spojení patřil Standa Martinov, který se s námi spojoval po dobu cesty na vrchol. Poté se nám také ozval Martin Poruba ze svého zaměstnání. S oboumi jsme měli spojení pětkovým rádiem.

Po těchto dvou spojeních jsme začli vyvolávat na sedmém kanále PMR. Spojeníčka se i při studeném zimním dni přecejen oběvila. Nepamatuji si už pořadí, ale mluvil s námi Alf Vratimov portejbl Kunčice pod Ondřejníkem. Kvalita spojení byla vynikající. To je asi 30km od Haldy. Mezi další spojení patřil Renda Martinov, který byl také slyšen "naplno". Také se nám ozval Mejdlo Mariánské Hory.

Po několika spojeních vytáhl Pavel CB ručku. Rozmotal protiváhu natáhl ji po zemi a začal skenovat a vyvolávat. Na "síbíčku" byl neobvyklý klid. Nikdo se nikde neozýval jen obvyklé stanice Karel Pivovar a Tonda Poruba se ozvali.

Ještě jsme nějakou dobu vysílali, prohlédli jsme si vrchol a pomalu se začali balit. Cesta dolů byla jednodužší, jelikož jsme již nezabloudili.

Autor článku: Václav Vlček (OK2VVV)

© 2013 - 2024 Václav Vlček ok2vvv@seznam.cz