Reklama:

Nové vybavení pro vysílání - 2016

Článek ještě není dokončen

Do listopadu roku 2016 jsem měl k dispozici pouze ruční radiostanici TYT s maximálně 4W výkonu, anténu Diamond x-50 a 75-ti ohmovy televizní kabel (36 metrů). To se v listopadu naštěstí změnilo k lepšímu.

Anténa jako jediná zůstala na svém místě. Vyměnil jsem kabel za 50 ohmovou RG-58 u které mám ztrátu menší o více jak 40% oproti starému kabelu. A v poslední řadě vyměnil radiostanici, která je k anténě připojená. Nyní mám možnost místo 4W měnit výkon ve dvou stupních a to 5W a 21W. Jedná se o profi stanici KEY KM208 dříve často využívanou ve vlacích. Jak na příjem tak na výsílání jsem si o hodně polepšil.

Samozřejmě stanice měla i nějaké ty mínusy. Nejde programovat z klávesnice a tak je potřeba MS-DOS a starý počítač. Taky je původně Trunková a tak byly potřeba nějaké změny. První změna byla právě přepínání výkonu. Původně umí stanice pouze jeden výkon a to nastavený uvnitř stanice. Já jsem trochu předělal její zapojení tak, abych mohl přepínačem přepínat dva výkony. Dalším problémem byl sqelch. Ten má stanice nastavený pevně uvnitř. Původně jsem myslel, že bude stačit místo odporu zařadit potenciometr, který bude plynule měnit sqelch. Zjistil jsem ale problém a to takový, že stanice nejde uplně oteřít a vždy je nějaká hranice kdy se sqelch zavře. Díky jednomu odborníkovi přes elektroniku se nám povedlo podle schematu změnit lehce zapojení a simulovat potenciometrem logické hodnoty, které mění v ovládacím chipu hodnoty sqelche skoro až na nulu.

Stanice zažila chvíli po nainstalování docela tvrdý test. Jel jsem závod FM pohár, který trvá dvě hodiny a 70% času jsem vysílal, 20% času přijímal a 10% byly odpočinky na pití a WC. Stanice se během toho rozehřála při vysílání 5W na asi 50°C. Nechtěl bych se jí dotýkat, pokud bych stejnou dobu vysílal 21W. Každopádně to jak stanice tak zdroj bez problémů přežily.

Nakonec pár fotek mé nové stanice





Komentáře:

Autor článku: Václav Vlček (OK2VVV)

© 2013 - 2024 Václav Vlček ok2vvv@seznam.cz